Každý z nás bez výjimky chce mít kde složit hlavu, zvláště pak v zimě či za nepříznivého počasí. To platí již od pravěku, kdy naši předkové hledali úkryty v jeskyních. Dnes samozřejmě máme mnohem více možností. A ačkoliv nejznámějšími jsou klasický rodinný dům či byt, rozhodně to nejsou jediné možnosti.

Tím v současnosti asi nejlevnějším řešením, ačkoliv nikoliv nejpohodlnějším, je mobilní dům. Jedná se v podstatě o jakýsi přívěs či karavan, ke kterému jde připojit auto, či je již jeho součástí. Uvnitř najdeme klasické vymoženosti, jako je postel, nábytek či dokonce tekoucí voda nebo elektřina, avšak je dobré si uvědomit, že se jedná o velmi malý prostor, a to i v porovnání s těmi nejmenšími u nás dostupnými byty.

moderní mobilní dům

Právě z tohoto důvodu nebyl dříve tento způsob bydlení příliš oblíbeným. Můžeme se ale ptát, jak pro mobilní domy prodej ovlivnila současná ekonomická situace. Není totiž žádným tajemstvím, že ceny se neustále zvyšují, a u nemovitostí poměrně velkou rychlostí. To platí i o cenách nájmů. Stále méně lidí si je tak může dovolit.

Spolu s tím ovšem zdražují i hypotéky, což znamená, že nejenže již nejsou tak výhodné, jako dříve byly, ale také na ně dosáhne mnohem méně lidí. Díky tomu se mnoho z nich může snadno ocitnout v situaci, kde nemají kde bydlet. Mobilní domy pak pro ně mohou představovat alespoň částečné řešení. Nejenže jsou totiž mnohem levnější, alespoň tedy ty nejzákladnější modely, ale navíc není nutné u nich platit daň z nemovitosti či nájem.

klasický typ mobilního domu

Navíc je možné je zaparkovat prakticky kdekoliv, takže pokud náhodou dostaneme zaměstnání například v jiném městě, můžeme tam i s naším obydlím jednoduše přejet a usadit se tam. Stejně tak, pokud se nám někde přestane líbit, se můžeme snadno odstěhovat. Je tedy jasné, že jejich prodej v poslední době stoupá, i přes stále rostoucí ceny. Pro mnoho lidí je to však jediný způsob, jak si sehnat bydlení. A zřejmě tomu tak i nadále zůstane.