Všichni jistě dobře znáte dřevěné přepravní palety. Je to hřeby sbitá jednoduchá konstrukce, která na první pohled vypadá nevábně, a mnozí z vás možná netuší, že i přes svůj nepěkný vzhled unese statickou zátěž dvou tun. Naložit takto těžký náklad na paletu ale není nic neobvyklého a palety pak putují napříč celým světem i tisíce kilometrů daleko. Jenže dřevo je dřevo, časem se vám rozpadne na padrť a již po poměrně krátké době se mu sníží nosnost natolik, že je nutné paletu vyměnit za jinou. Tyto výrobky pak končí buď na skládkách, nebo se spalují, anebo se výhodně prodávají, případně darují zájemcům o výrobu nábytku z palet.

dřevěné palety

V poslední době se však na trhu objevuje i plastová paleta. Možná vás napadá, že to bude něco jako pružný polyetylen, co se prohne i pod malou zátěží, a tak takový výrobek bude spíše pro legraci a sloužit ryze reklamní propagaci, ale skutečnost je však velmi překvapivá.

Plastové palety se zhotovují ze speciálního tvrzeného materiálu, jehož pevnost předčí i tvrdé dřevo. Na takovou přepravku můžete naložit až pět tun nákladu a spolehlivě jej přepraví na místo určení. Nosnost palet z plastu je enormní a překvapí zejména laiky, kteří nemají o těchto výrobcích žádné konkrétní představy.

hromada palet

Plastová paleta nachází uplatnění například při skladování a transportu potravinářských výrobků, velmi často se s ní setkáváme u IBC kontejnerů, které se stohují do větších vrstev na sebe, a šetří se tím přepravní i skladové kapacity. Jediný kontejner zaujímá objem 1000 litrů, a tak si jistě domyslíte, že čtyři či pět kontejnerů na sobě může dosáhnout hmotnosti až pěti tun. Plastové palety se ovšem uplatní kdekoli jinde, v zásadě jde o to, že máte spolehlivého partnera pro veškeré logistické operace s vysokozdvižným či paletizačním vozíkem, s nímž se pohybujete ve skladech či přepravních rampách při nakládce na různé dopravní prostředky.