Šalvěj bychom mohli přirovnat k Ženšenu

Ženšen patří mezi nejmocnější léčivé bylinky na světě a Šalvěj s ním sice nelze přímo porovnávat, ale přece jen mají tyto dvě rostliny cosi společného. O Ženšenu se všeobecně ví, že léčí všechny neduhy a lze jej nasadit jak na problémy s trávením, tak i nervovou soustavou, krevním oběhem nebo pohlavními orgány. Proto se mu také lidově přezdívá „všehoj“. Šalvěj vykazuje podobné účinky, můžete proto pít šalvějový čaj pro preventivní i léčebné účely v podstatě kdykoli. Je vhodný i pro děti nebo seniory a při správném dávkování vás nezastihnou žádné nežádoucí jevy.

utržená Šalvěj

Saxana

Znáte film „Dívka na koštěti“ s Petrou Černockou z roku 1971? Napříč filmem se táhne závěrečná pointa, která má dívku Saxanu přenést natrvalo ze světa kouzel do světa lidí a podmínkou k tomu je vypít odvar z Babského ucha. Vtip spočívá v tom, že Saxana neví, co je Babské ucho, a tak tu dochází k mnoha vtipným i dramatickým zápletkám, načež teprve ředitel školy veřejnosti objasní, že nejde o nic jiného, nežli o odvar ze Šalvěje přeslenité (neboli Babského ucha).

kvetoucí šalvěj

Film má šťastný konec, potrestáni jsou i viníci všech zel a vyjde také najevo, že ředitel školy pil odvar ze Šalvěje zejména kvůli astmatu, což je civilizační choroba spojená se špatnou životosprávou, zejména stravovacími návyky. Tímto vám také chceme naznačit, že odvar ze Šalvěje bude účinnější, jestliže k tomu připojíte i snahu o zlepšení vašeho jídelníčku. Zejména vyloučíte-li ze stravy bílé pečivo, maso, zejména červené a uzeniny, bílý rafinovaný cukr ve všech podobách a alkohol. Šalvěj přeslenitá je velmi dobře dostupná a levná bylinka a lze ji pěstovat i v našich podmínkách na zahrádce nebo dokonce na balkoně. Ovšem nemáte-li možnost pěstovat rostliny doma, snadno zakoupíte šalvějový čaj ve specializovaných obchodech.